Spis treści
1. Dlaczego warto skorzystać z usług architekta?
Warto skorzystać z usług architekta wnętrz z kilku powodów. Po pierwsze, mają oni doświadczenie i wiedzę potrzebną do stworzenia estetycznego i funkcjonalnego wnętrza. Samodzielne projektowanie może być trudne i czasochłonne, a wynik może nie spełniać oczekiwań.
Po drugie, korzystając z usług architekta wnętrz, można uniknąć błędów i problemów technicznych, takich jak źle dobrana ilość materiałów czy nieprawidłowe proporcje w projektach. Architekci wnętrz mają również znajomość aktualnych trendów i nowości na rynku, co może przekładać się na lepsze rozwiązania projektowe. W swoich pracach często korzystamy z inspiracji, które dostarczają nam architekci z USA. Ich prace można podejrzeć również na Zillow
Po trzecie, współpraca z architektem wnętrz może zaoszczędzić czas i zmniejszyć poziom stresu związany z budową lub remontem. Dzięki ich pomocy można uniknąć niepotrzebnych poszukiwań i podejmować decyzje szybciej i bardziej pewnie.
Wreszcie, mając architekta wnętrz jako asystenta, można mieć pewność, że projekt będzie odpowiednio dostosowany do własnych potrzeb i preferencji. To profesjonalista, który pomoże w realizacji wizji, jednocześnie dostarczając cennych porad i sugestii.
Ostatecznie, korzystając z usług architekta wnętrz, można zaoszczędzić zarówno czas, jak i nerwy, osiągając przy tym satysfakcjonujący efekt końcowy. Jeżeli jesteście ciekawi jaki efekt można osiągnąć z Golden Room – rzućcie okiem na nasze realizacje – LINK
2. Odpowiedni czas na rozpoczęcie współpracy z Architektem wnętrz.
Współpracę z architektem wnętrz najlepiej rozpocząć na etapie wyboru gotowego projektu domu lub konsultacji z architektem budowlanym, zwłaszcza jeśli planujemy kupić dom. Na tym etapie architekt wnętrz będzie mógł nas poznać i zrozumieć nasze preferencje oraz potrzeby. Jest to również szansa na uniknięcie kosztownych przeróbek projektu i optymalne dostosowanie projektu do naszych potrzeb.
Nieprzekraczalnym terminem do rozpoczęcia współpracy z architektem wnętrz w przypadku wykańczania domu jest moment Stanu Surowego Zamkniętego (SSZ), ale idealny moment to Stan Surowy Otwarty (SSO). Przy SSZ istnieje jeszcze możliwość szybkiego zaplanowania instalacji elektrycznej i hydraulicznej oraz dostosowania projektu wizualizacji do tych elementów. Natomiast przy SSO mamy więcej czasu, co pozwala architektowi wnętrz dokładniej przemyśleć rozwiązania funkcjonalne oraz instalacje.
Najlepszym momentem na rozpoczęcie współpracy jest etap wyboru gotowego projektu i jego adaptacji do działki, co pozwala przejść przez wszystkie etapy projektowe: rzut funkcjonalny, wizualizacje, dokumentację techniczną (np. hydraulikę, elektrykę) oraz spis materiałów. W przypadku SSO i SSZ, należy najpierw zająć się instalacjami elektrycznymi i hydraulicznymi, a dopiero potem dopasować sferę wizualną, co może wymagać dodatkowych prac i kosztów.
W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, optymalnym momentem na rozpoczęcie współpracy z architektem wnętrz jest około 5-6 miesięcy przed odbiorem kluczy, w zależności od metrażu mieszkania (100-150 m2).
3. Czas potrzebny na realizację projektu wnętrz
Czas potrzebny na przygotowanie projektu wnętrz jest zależny od wielu czynników i może się różnić w zależności od konkretnego przypadku. Oto przybliżone czasy realizacji projektów dla różnych typów nieruchomości:
Mieszkanie o powierzchni około 100m2 w stanie deweloperskim: około 3 miesiące na wykonanie projektu przez studio, plus dodatkowy czas na wprowadzenie ewentualnych zmian wskazanych przez inwestora.
Mieszkanie o powierzchni około 60m2 do remontu: również około 3 miesiące na wykonanie projektu, plus czas na uwzględnienie ewentualnych zmian sugerowanych przez inwestora.
Dom o powierzchni 250m2, gdzie współpraca z architektem wnętrz rozpoczęła się na etapie wybierania gotowego projektu do adaptacji: około 4-5 miesięcy na wykonanie projektu, plus czas na ewentualne zmiany.
Należy zauważyć, że dla mieszkań o mniejszym metrażu konieczne jest szczególne przemyślenie funkcjonalności, ponieważ każdy metr kwadratowy ma znaczenie. Projektowanie wnętrz o mniejszym metrażu może więc wymagać więcej czasu na dokładne zaplanowanie przestrzeni i wykorzystanie każdej dostępnej powierzchni.
Czas realizacji projektu może również zależeć od wybranego stylu wnętrza. Na przykład, projektowanie wnętrz minimalistycznych zazwyczaj zajmuje mniej czasu niż projektowanie wnętrz w stylu glamour lub modern classic, ze względu na dodatkowe elementy dekoracyjne i detale.